Teknik Tercüme

Boğaziçi Çeviri Bürosundan Profesyonel Teknik Tercüme Hizmetleri

Sadece dil bilmek, tercüme yapmak için yeterli değildir. Aynı zamanda bilgi birikimi, dile hakim olma, ve deneyim de ister. Tercüme eden kişi yeterince bilgi ve deneyim sahibi değil ise sağlıklı bir çeviri almakta veya iletişimde sorunlar yaşanması kaçınılmaz olur. Özellikle; resmi bir evrak, mesleki bir belge, döküman veya uzmanlık gerektiren bir konuda çeviri yapılacaksa; en ufak bir kelime veya anlam hatası bile çok önemli sonuçlar doğurabilir. Firmamız,diğer tüm tercümanlık hizmetlerinin yanında; uzman ve bilgi birikimi yüksek ekibiyle teknik tercüme de hizmetinizdedir.

Teknik Tercümelerinizde Boğaziçi Tercüme Bürosunu Güvenle Tercih Edebilirsiniz.

Üstün Teknik Çeviri Hizmetleri

Teknik tercüme nedir?
Dünya globalleştikçe, ülkeler arasında bilgi akışı artmaya başlamış hatta günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Küçük bir üründen çok değerli teknolojik bir makinaya kadar;bu ürünlerin içeriklerinin,kullanma bilgilerinin ve özelliklerinin aktarımı da önemli bir hal almıştır. Bu noktada teknik tercümeye ihtiyaç duyulmaktadır. Teknik tercüme diğer tercümelerde gereken uzmanlığın yanında teknik bilgi de istemektedir. Tercümeyi yapacak kişinin uzmanlığı kadar, tercüme yaptırılacak şirketin güvenilir,profesyonel ve kaliteli olması çok önemlidir.
Teknik tercümenin önemi?
Teknik çeviri en ufak bir kelime ve anlam hatasına bile izin vermeyen çok önemli bir konudur. Bu yüzden sadece dil bilmek, teknik tercüme yapmak için yeterli değildir. Uzman olmayan kişilerce yapılan tercümeler, maddi zararlara sebep olabilir. Aynı zamanda,çevirisi yapılması gereken teknik bir ürün ise cihazın kullanımında tehlike oluşmasına yol açabilir. Teknik metinler, kılavuzlar, broşürler, raporlar; mesleğinde uzman olmasının yanı sıra bahsi geçen ürün ile ilgili yeterli kelime hazinesine sahip, bilgiye ve teknolojiye hakim tercümanlar tarafından yapılmalıdır.
Teknik tercüme nasıl yapılmalıdır?
Öncelikle,tercüme yapacak kişinin,sadece  tercüme yapılacak dili bilmesi yeterli değildir. Bu kişinin aynı zamanda, çeviri yapacağı konuda uzmanlaşmış olması ve çeviri yapılacak konu ile ilgili terminolojiye hakim olması gerekmektedir. Teknik tercüme hassas bir iştir. Bir cihazın kurulumunda gerekli olan kılavuzun çevirisini yapacak olan tercüman, çeviriyi kısa ve net cümlelerle yapmaya ve bir cümlede birden fazla açıklama yapmamaya özen göstermelidir. Karmaşık bir anlatım ile karşılaşıldığında,çeviriyi maddeler halinde yazarak gerçekleştirmek,kullanıcı için daha anlaşılır ve rahat bir kullanım sağlayacaktır. Bu tarz çeviriler çok fazla maddi sorumluluğuda beraberinde getirdiğinden, konuya karşı hassas ve dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, kullanılan kelimelerin,çevirinin yapıldığı sektörle ilgili seçilmesi ve çevirinin bu terminolojiyle yapılması çok önemlidir.
Teknik tercüme gerektiren konular nelerdir?
Teknik tercüme gerektiren konuları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.
  • Mühendislik, mimarlık, inşaat, elektronik-elekrik, fizik, kimya, biyoloji, optik, hidrolik, televizyon, bilişim, yazılım, telekominikasyon, otomotiv, uzay teknolojileri gibi alanlarda ve bunların makina kullanım kılavuzlarında, tesis, ekipman kurulumlarında.
  • Hukuk, kimya, finans, ekonomi, hava-deniz makinaları, tekstil, gıda, tarım, enerji, sağlık, medikal, sıvı yakıt gibi alanlarda ve bu alanlarla ilgili hazırlanmış her türlü açıklama, rapor, metin çevirilerinde.
  • Siyasi içerikli uluslar arası yazışmalar, haberler ve bildirge çevirilerinde.
Bu ve benzeri konularda, dile hakim,bilgili, akademisyen ve kendi mesleğinde uzman bir kadronun çevirileri gerçekleştirmesi çoğu zaman hayati öneme sahiptir.Firmamız ,bu alanlardaki teknik bilgi gerektiren çevirilerinizi;uzman,sonuç ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan profesyonel ekibi ile garantili olarak gerçekleştirmektedir.Çevirileriniz; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça başta olmak üzere istediğiniz her dilde gerçekleştirilmektedir.Tercümanlık, firmamız için bir iş olmaktan öte,sorumluluk ve güven isteyen önemli bir konudur.Tüm ekibimiz bu bilinçle hareket etmektedir.

Hemen Teknik Tercüme Teklifi İsteyin!

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız

Dosyanızı Ekleyin

Teknik Tercümede Boğaziçi Tercüme Bürosunu Avantajları

Üstün Tercüme Kalitesi

Deneyimli tercüman kadromuzla üst düzeyde çeviri işlemleri yapmaktayız.

Hızlı Tercüme

Tercümelerinizde profesyonel ekibimizle zaman konusunda çok sıkıyız ve hata yapmıyoruz.

Cazip Tercüme Fiyatları

Kaynak metninizin zorluk derecesine göre, daima en uygun fiyatlı çözümler sunan tercüme bürosu olarak hizmet sunuyoruz.

7 Gün 24 Saat Teknik Destek

7 gün 24 gün saat boyunca sürekli olarak mail, site için canlı destek ve telefonla her alandan ileitişim kanallarımız açıktır.

Tercüme İstatistiklerimiz

1.897

Farklı Müşteri

2.451

Adet Farklı Proje

6.786.787

Karakter Tercüme Hizmeti

4.689

Gün Tercüme Deneyimi
ÜST